Walizka – nieodłączny element podróży. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 

Jeśli wybieramy się w podróż w dalekie strony, niezbędna będzie walizka. Może ona posłużyć również i w trakcie bliższych wojaży, kiedy to musimy zabrać ze sobą więcej bagażu. Jednak na rynku znajdują się różnego rodzaju walizki – którą wybrać, aby spełniała najlepiej nasze wymagania?

Walizki –  jak wybierać?

Jeśli nie jedziemy samochodem, a nie mamy ochoty dźwigać walizki w ręce, wówczas należy szukać takiej, która ma kółka. Dzięki temu przemieszczanie się z nią będzie znacznie wygodniejsze niż w przypadku przenoszenie ręcznego. Jeśli kółek będzie aż cztery, wówczas nawet ciężką walizkę da się swobodnie ciągnąć  lub pchać przed sobą. Na tym jednak nie koniec potrzebnych wygód. Dobrze, aby oprócz pojemnej części głównej walizka miała w środku co najmniej dwie kieszenie, a także zapinane paski, które będą utrzymywać załadowany bagaż. Dzięki temu niezależnie od tego, jak walizka będzie stała czy przemieszczała się w trakcie podróży, wewnątrz zawsze będzie panować porządek.

Smiling woman selecting suitcase

Walizka – jaki materiał? 

Od kilkunastu lat prawdziwą furorę robią walizki wykonane z poliwęglanu z dodatkiem włókna szklanego i polipropylenu, czyli ABS. Jest to materiał wysoce odporny na uszkodzenia, a także wodę i wilgoć. Jest przy tym stosunkowo lekki, dlatego zawartość walizki jest bardzo dobrze chroniona, a równocześnie nie waży ona zbyt wiele (duża walizka z tego materiału to około 5 kg). Choć za eleganckie uchodzą walizki skórzane, sprawdzają się one jednak tylko w przypadku podróży własnym środkiem transportu, gdzie nic nich nie zgniata (jak bagaże innych pasażerów w samolocie czy autokarze). Skóra doskonale chroni przez wilgocią, pyłem i zabrudzeniami, jednak nie ochroni przed czynnikami fizycznymi jak nacisk, dlatego też ubrania po takim transporcie mogą być mocno wygniecione, a delikatniejsze rzeczy w walizce mogą nawet popękać.

Ile kosztuje dobra walizka?

Dobra walizka, która spełniać będzie wymagania, to wydatek od 150-400 złotych. Oczywiście można znaleźć egzemplarze droższe, mające dodatkowe elementy, np. zamek szyfrowy. Jeśli jednak nie są nam one potrzebne, nie ma potrzeby przepłacać.

Dobra walizka posłuży przez wiele lat i przejedzie z nami tysiące kilometrów, więc nie warto na niej oszczędzać. Odpowiednio wybrana posłuży nam do niejednej wyprawy.

No Comments

Leave a Comment