zakupy w centrum handlowym

Kurtka bejsbolówka – alternatywa dla klasycznych kurtek

Kurtki bejsbolówki kojarzą nam się zazwyczaj ze stylem sportowym. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są one wykorzystywane przede wszystkim przez sportowców. Jednak bardzo szybko zdobyły sobie fanów wśród miłośników mniej formalnych stylizacji codziennych. Czy ten model kurtki jest dobrą alternatywą dla innych, bardziej klasycznych kurtek? Jak nosić bejsbolówkę i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Skąd się wzięła bejsbolówka?

Bejsbolówka jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do sportu, jaki jest baseball. Kurtki te powstały, aby chronić graczy stojących na boisku i czekających na ławkach rezerwowych przed chłodem. Dzięki swojemu specyficznemu kształtowi zapewniała jednocześnie pełną swobodę ruchów. Kurtki te miały jeszcze jedno zadanie. Miały ukazywać barwy i symbole klubowe, co pozwalało odróżniać zawodników obu drużyn biorących udział w meczu.

Jak wygląda bejsbolówka?

Bejsbolówka podzielona jest na dwie części – rękawy i korpus. Kolory i materiały jakie się wykorzystuje do produkcji poszczególnych części zależą wyłącznie od producenta i projektanta, chyba że kurtka jest licencjonowana. Wówczas producent musi zastosować się do zaleceń licencjonodawcy. Do tworzenia kurek tego typu z reguły stosuje się się skórę i materiały, z jakich szyje się bluzy sportowe. Najczęściej można znaleźć w sklepach kurtki bejsbolówki ze skórzanym korpusem i rękawami wykonanymi z materiału. W niektórych sklepach można dostać także kurtki baseballowe, których korpus wykonany jest z wełny, a rękawy ze skóry również w kontrastującym kolorze. Bardzo często kolory poszczególnych części bejsbolówek kontrastują mocno ze sobą. Wariacji kolorystycznych jest naprawdę dużo, co pozwala dopasować kurtkę do innych części garderoby.

Klasyczna bejsbolówka zamiast guzików czy suwaka ma zamykana jest przy pomocy metalowych zatrzasków, które często również są w kontrastującym z korpusem kolorze.

Wiele osób krótki baseballowe porównuje do tak zwanych bomberek. Jednak kurtki baseballowe mają mniej formalny charakter i różnią się kilkoma elementami od tych klasycznych skórzanych kurtek. Przede wszystkim bejsbolówki mają bardziej młodzieżowy charakter i są luźniejsze.

Jak nosić bejsbolówkę?

Kurtka bejsbolówka często jest wybierana przez osoby silnie związane ze sportem. Doskonale chroni przed chłodem panującym na boisku w czasie okresu jesienno-zimowego. Pozwala także na zachowanie swobody ruchów. Coraz więcej osób decyduje się na noszenie tego rodzaju kurtki również na co dzień, jednak bejsbolówki są dość „ciężkie” w tworzeniu stylizacji codziennych, gdyż bardzo łatwo stworzyć kiczowaty, a nawet wulgarny wizerunek.

Właśnie dlatego do codziennych stylizacji należy wybierać kurtki o stonowanych barwach, które dobrze prezentują się przede wszystkim w zestawieniu z jeansami. Gdy chcemy uzyskać efekt stylizacji casualowej warto do skórzanej bejsbolówki ubrać buty ze skóry o półformalnym charakterze np. monki, które pozwalają na zachowanie nonszalanckiej elegancji.

Wybierając kurtkę bejsbolówkę, o ile nie jesteśmy fanami określonej drużyny sportowej, warto zachować umiar i unikać krzykliwych kolorów, które będzie trudno zestawić z innymi elementami garderoby. Najlepiej postawić na zestawienia kolorów takich jak ciemne zielenie, granaty, brązy, szarości i czernie, które ładnie można zestawić z jeansami i butami o charakterze półformalnym oraz sportowymi.

Zobacz również

No Comments

Leave a Comment